Nabór uczestników do programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
PODSTAWA PRAWNA PROGRAMU
art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym.
GŁÓWNY CEL PROGRAMU
Czasowe odciążenie rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa.
ADRESACI PROGRAMU
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
PROGRAM MA ZAPEWNIĆ UCZESTNIKOWI PROGRAMU
Umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
W pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze się pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników programu oraz osób z niepełnosprawnościami.
Program realizowany jest w dwóch formach:
- świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego: 240 h/osoba
- świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego: 14 dób/osoba.
JAK ZGŁOSIĆ SIĘ DO PROGRAMU
Wypełnioną kartę zgłoszenia do Programu (KARTA ZGŁOSZENIA) wraz z aktualną kserokopią orzeczenia o niepełnosprawności należy złożyć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gostyniu.
Powyższe dokumenty można otrzymać w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu w Punkcie Obsługi Klienta pok. nr 1.
NABÓR ZGŁOSZEŃ PROWADZONY JEST W TRYBIE CIĄGŁYM DO WYCZERPANIA LIMITU MIEJSC
O ZAKWALIFIKOWANIU SIĘ DO PROGRAMU DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
POZOSTAŁE INFORMACJE
W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł:
- w ramach Programu obowiązują limity usług (w wymiarze dni lub godzin), zgodnie z regulaminem Programu,
- uczestnik Programu za usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności,
- program będzie realizowany do 20 grudnia 2024 r.
OSOBY ZAINTERESOWANE UCZESTNICTWEM W PROGRAMIE PROSZONE SĄ O KONTAKT Z ZESPOŁEM KOORDYNUJĄCYM PROGRAM:
Natalia Miler i Kamila Piasecka
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Wrocławska 250, 63-800 Gostyń
tel. 65 300 22 49,
poniedziałek - piątek w godz. 7:00 - 15:00
Do pobrania: